Ekonomi

50 yıldır aynı işi yapıyor: Litresi 180-200 liraya satılıyor!

Hatay’ın Defne, Samandağ ve Yayladağı ilçelerinin dağlık topraklarında doğal olarak yetişen defne ağaçlarının meyveleri dövülerek veya elle toplanıp kazanlarda kaynatılır. Sabunun yanı sıra kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanılan defne yağı büyük emeklerle elde ediliyor.

71 yaşındaki Mehmet Söker, 50 yıldır defne yağı üreterek ailesine destek oluyor. Mehmet Söker, defne yağının çok değerli olduğunu ve pazar sıkıntısı çekmeden her zaman alıcı bulduğunu belirtti. “Yağ elde etmek çok zahmetli ve uzun bir süreç ama sonunda elde edilen yağ çok değerli ve çok doğal. Topladığımız defne tohumlarını defne ağaçlarından çıkarıyoruz. Daha sonra kazana koyup bir süzgeçten geçiriyoruz. Yaklaşık 2 gün süren kaynatma işlemi. Kazanı boşalttıktan sonra leğenlere koyup eziyoruz ve ortaya çıkan yağı süzgeçten geçirip tekrar 2 saat kaynatıp üstüne çıkan yağı çıkarıyoruz. “söz konusu.

Söker, defne yağının pek çok faydasının olduğunu da belirterek, “Eklem ağrılarına iyi gelir ve cildi yeniler. Bu yağdan saç dökülmesine karşı defne sabunu yapıyoruz. Saç dökülmesini önler ve saçları besler. Bu faydaları sayesinde defne yağı tüm Türkiye’de tanınmaktadır.”sözlerini kullandı.

susuzhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu