Haber

Almanya Başbakanı Solingen faciasında ölenleri anıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 29 Mayıs 1993’te aşırı sağcılar tarafından kundaklanan bir evde hayatını kaybeden Genç ailesinin üyelerini andı.

Solingen faciasının 30. yıl dönümü münasebetiyle Twitter’dan açıklama yapan Scholz, “30 yıl önce Solingen’de kara bir gündü. Türk asıllı 5 kişinin aşırı sağ tarafından katledilmesi, korumamız gerektiğini hatırlatıyor.” Burada yaşayan herkes suçluları cezalandırsın ve mağdurlara yardım etsin.” terimleri kullandı.

Farklı toplumlara saygı duyarak çok şey yapılabileceğini belirten Scholz, evinde hayatını kaybeden Gürsün İnce, Hatice Genç, Gülüştan Öztürk, Hülya Genç ve Saime Genç’in isimlerinin bulunduğu evin yakıldığı fotoğrafa da yer verdi. postalamak.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de Instagram hesabından Solingen faciasında yanan evin fotoğrafını paylaşarak, “30 yıl önce Solingen’de bir Türk ailenin konutunu dört aşırı sağcı grup ateşe verdi. Gürsün İnce, Gülüştan Öztürk, Hatice, Saime ve Hülya Genç’in alevler içinde yaşamını yitirdiği Akın, 1990’ların başındaki aşırı sağ akımın doruk noktasıydı.

Solingen felaketi

29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Solingen şehrinde, Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan’ın Untere Werner Caddesi’ndeki Genç ailesinin evlerine düzenlenen saldırıda ateşe verildi. Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldı.

Kimlikleri gizli tutulan failler, Almanya’da yaşamlarına devam ediyor.

habersuhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu