Haber

Anagold işçisi: Akan malzemenin yüzde 40’ı siyanür ve asitten oluşuyor

ANKARA – Erzincan İliç’teki Anagold Madencilik’e ait Çöpler Maden Sahası’nda 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında enkaz altında kalan 9 personelden halen haber alınamadı. Enkaz altında kalan çalışanlara yönelik arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yaklaşık 400 personel de kurtarma çalışmaları tamamlanana kadar şantiyede bekletiliyor.

İsminin paylaşılmasını istemeyen bir işçi, Anagold Madencilik’e ait Çöpler Maden Sahası’nda yaşananları ve son durumu Gazete Duvar’a anlattı.

İŞÇİLER İKİ GÜN ÖNCE UYARILMIŞTI

Kazanın meydana gelmesinin ardından Anagold’un iş güvenliği uzmanının çalışanların yanına gelerek iki gündür çatlaktan haberdar olduklarını söylediğini belirten Anagold personeli, “İşçiler çatlağı gördü ve bu şekilde uyardılar. Ama dikkat etmediler. Bize ‘Sahayı boşalttık’ dediler. Eğer tahliye edildiyse bu insanlar neden toprağın altına gömüldü? “Eğer fark etmeseydik biz de ölebilirdik” dedi.

‘ALTIN ​​ALTINDA OLANLARI ORTADAN KALDIRMAK İSTEDİK, ONLAR DURDURDU’

Olayın ardından enkaz altında kalanlara müdahale etmek istediklerini ancak çatlak nedeniyle durdurulduklarını anlatan personel, “Doğrudan müdahale etmek istedik, zaten kamyonun yeri belliydi. Yolu açıp dışarı çıkaracaktık. “Bulmak uzun sürmedi ama sonra durdurdular” dedi.

‘BU TOPRAK SİYANÜRLÜ, İZOLASYONA İHTİYAÇ VAR’

İşçi, “Bu toprağı buradan çıkarmak gece gündüz çalışsanız bile iki yıl sürer” dedi. Ayrıca siyanür tehlikesine dikkat çekti ve “Bu toprak siyanür içeriyor. Hiçbir yere atamazsınız.” İzolasyona ihtiyaç var “diye uyardı.

‘ÇAMUR GİBİ AKAN ŞEY SİYANÜR VE ASİTTİR’

Ekranlara yansıyan görüntülerde akan malzemenin yüzde 40’ının siyanür olduğunu iddia eden Anagold çalışanı, “Menfez kapaklarının kapalı olduğu söyleniyor ancak sadece kepçelerle suyu engellemeye çalışıyorlar.” Kapak diye bir şey yoktur. Bu su alttan sızıyor. Alınan önlemler bu kadar. “Çamur gibi akan şey siyanür ve asittir” dedi.

‘ANAGOLD, KÜÇÜK BİR SIZINTI NEDENİYLE ÜÇ AY BOYUNCA KAPALI TUTULDU.’

Aynı madende geçmiş yıllarda da küçük bir sızıntının yaşandığını ve madenin 3 aydır kapalı olduğunu anlatan işçi, “Artık milyonlarca ton konuşuluyor. Toprak kayması nedeniyle dere yatağı kapanıyor ve burada su birikiyor. “Bu çok büyük bir tehlike” dedi.

Heyelan nedeniyle derenin önünün akan siyanür çamuru nedeniyle kapandığını anlatan personel, “O su dolup taştığında ne olacak?” Yani asıl tehlike çamurun arkasında biriken sudur. Çamur akışı engelledi. Menfez suyu durduracak mı? Biriken suyun taşması halinde çamur tamamen Fırat Nehri’ne sürüklenecektir. Su doğrudan Fırat Nehri’ne akacak. “Menfez, kapak o suyu durduramaz” dedi.

‘ŞU ANDA ‘BİZ MÜDAHALE EDİYORUZ’ İMAJI VERİLİYOR AMA ÇOK ZOR’

Şu anda sadece ‘müdahale ediyoruz’ imajının verildiğini ancak gerçek bir müdahalenin olmadığını, coğrafyanın müdahale için çok zor olduğunu belirten işçi, “Artık siyanür ve asit suyla temasa geçti. “Normalde bir damlasının bile yere değmemesi gerekiyor” dedi.

habergaziemir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu