Ekonomi

Asya borsaları yükseldi

Haftanın son işlem gününde Asya borsalarında alım ağırlıklı bir seyir izlendi.

Küresel ölçekte para politikalarına ilişkin belirsizlikler, yatırımcı fiyatlamalarına katkı sağlayan temel unsur olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede, hafta başından beri para politikalarına ilişkin “şahin” beklentilerle baskılanan piyasalarda, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in faiz artırım sürecine ilişkin açıklamalarıyla hava olumluya döndü. yazın ikinci yarısında bitebilir. Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin artan iyimserlik de risk iştahını destekledi.

Bugün açıklanan verilere göre Çin’in hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat ayında bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 55 oldu. Salgın önlemlerinin ardından artan tüketici talebi ve istihdamdaki güçlü toparlanmaya paralel olarak beklentilerin üzerinde gelen veriler, 6 ayın en hızlı artışına işaret etti.

Öte yandan Çin’in 5 Mart’ta yapılacak genel kurul toplantısı kapsamında açıklanacak yıllık büyüme hedefinin yüzde 5,5’ten yüzde 6’ya çıkarılacağı haberi de ülkedeki ekonomik toparlanmanın devam edeceği beklentilerini destekledi. güçlü olmak.

Japonya’da hizmet sektörü PMI Şubat’ta 1,7 puan artarak Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviye olan 54’e yükselirken, Tokyo Bölgesi’nde yıllık enflasyon aynı dönemde bir önceki aya göre yüzde 3,4 yavaşladı.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 artarak 3 bin 328 puana, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 artarak 2 bin 432 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,6 artışla günü 27.927 puanda tamamlarken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,2 altında 136,4’te işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 1,3 değer avantajıyla 59 bin 693 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 primle 20 bin 619 puanda yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu