Haber

Avrupa Komisyonu’ndan Eurovision’da AB bayrağının yasaklanmasına eleştiri

Avrupa Komisyonu, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Avrupa Birliği (AB) bayrağının yasaklanmasına tepki göstererek bunun gelecek yıl düzeltilmesi gereken ‘tamamen üzücü’ bir hata olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, mavi zemin üzerine 12 yıldızlı bayrağın hem tüm AB ülkelerinin bayrağı olduğu hem de İzlanda’dan Azerbaycan’a 46 ülkeyi bünyesinde barındıran Avrupa Konseyi’nin sembolünün bir parçası olduğu ifade edildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, “Hem yarışmaya katılan AB üyesi ülkelerin hem de Avrupa Konseyi’ne ait diğer devletlerin bayrağının gösterilememesi tamamen üzücüdür” dedi. Yarışmayı organize eden Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) seslenen Mamer, “EBU’yu bunun bir hata olduğunu anlamaya teşvik ediyoruz; sonrasında nasıl ilerleyecekleri onların kararıdır” ifadelerini kullandı.

‘SVT, BAYRAKLARI KISITLAMAYI SEÇTİ’

Komisyon’un kültürden sorumlu başkan yardımcısı Margaritas Schinas’ın konuyu bugün EBU ile görüşeceği, bunun ‘çok canlı bir görüşme’ olmasının beklendiği ifade edildi.

EBU ise ev sahibi İsveç’in yayıncısı SVT’nin Malmö kentindeki etkinlik alanında katılımcılar ve izleyiciler arasında bayrakları sınırlandırmayı seçtiğini belirtti. Bu bayrakların arasında LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağı da bulunuyordu. Söz konusu yasak ise 2023 yılındaki yarışmada açılabilen AB bayraklarının da bu sene düzenlenen yarışmada yasak olduğu anlamına geldi. Sosyal medyada paylaşım yapan pek çok katılımcı, bayrakla birlikte etkinlik alanına giremediklerini söyledi.

‘2025 POLİTİKASINI EV SAHİBİ YAYINCI İLE YENİDEN ELE ALACAĞIZ’

Final etabı 11 Mayıs Cumartesi günü İsveç’in Malmö kentinde yapılan Eurovision, bu sene Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail’in katılımı sebebiyle düzenlenen protestolarla gündeme gelmişti. Yarışma alanında Filistin bayraklarının açılması yasaklanmıştı.

AB’nin açıklamasının ardından EBU, gelecek yıl İsviçre’de yapılacak olan yarışmadaki bayrak politikasını ev sahibi yayıncı SRG SSR ile yeniden ele alacaklarını bildirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

paluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu