Sağlık

Bebeklik Döneminde Önlem Alınmazsa Bu Hastalık Kısırlığa Neden Olabilir

Halk arasında peygamberin sünneti olarak bilinen hipospadias, doğuştan gelen hastalıklar arasında yer almaktadır. Gerçek ve sağlam bir ortamda uygulanan cerrahi müdahale, uzun süre devam edebilen bir hastalığın güzelleşmesinde değerli bir rol oynar. Fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak olumsuz etkilenmemek için hipospadias tedavisi sağlanmalıdır. Aşağı ya da ayak üstüne idrar yapmak, önde sünnet derisinin olmaması, penisin koni şeklinde bir başının olmaması ve normal bir penis görüntüsünün olmaması özgüven kaybına neden olabilir. Hipospadias hastalığının ağır tiplerinde kısırlık riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Taner Kamacı hipospadias (peygamber sünneti) ve merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Bu nedenlere dikkat

Hipospadias hastalığı, penisin ucunda olması gereken idrar deliğinin penisin alt tarafında bulunması ile karakterize doğuştan gelen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Ortalama olarak her 300 erkek çocuktan birinde görülür. Gerçek idrar deliğinin uca yakın olduğu hastalarda çift delik görünümü şeklinde de görülebilir. Bu hastaların çoğunda penisin belirgin bir ön eğriliği vardır. Sünnet derisi arka tarafta geliştiği ve alt tarafta gelişmediği için genellikle yarı sünnet veya peygamber sünneti olarak adlandırılır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte hipoaspadiasın nedenleri arasında;

  • İleri anne yaşı
  • Gebelikte düşük yapma tehdidi sırasında anneye verilen bazı hormonlar ve ilaçlar,
  • Tek yumurta ikizlerine sahip olmak
  • Prematüre gibi durumlar

Doğum Sonrası Çocuk Cerrahisi muayenesi yaptırın

Hipospadias ailesel yatkınlığı yüksek bir hastalıktır. Hipospadias hastalığı çok eski çağlardan beri bilinen ve birçok farklı türü ve sınıflandırması olan bir hastalıktır. Doğum sonrası ilk muayenede çocuk doktorları hastalığı fark eder veya anneler penisin alt tarafında sünnet derisinin, penisin alt tarafında idrar yolunun olmamasından ve bebeğin bezini değiştirirken penisin gerçek eğriliğinden hastalığı fark ederler. Ancak hipospadias tanısı çocuk cerrahi muayenesi ile kesinleştirilir.

Erken harekete geçin

Hipospadialı çocuklarda var olan hastalığa ek olarak; Kasık fıtığı, inmemiş testis, mesane reflüsü, böbreklerde şişlik, doğuştan böbrek yokluğu veya cinsiyet gelişim anomalileri gibi bazı hastalıklar eşlik edebilir. Hipospadias hastalığının türü ne kadar şiddetliyse, ek anomali riski de o kadar yüksektir. Şiddetli hipospadiaslı çocuklarda unilateral inmemiş testis varsa böbrek anomalileri, bilateral inmemiş testis varsa cinsiyet gelişim anomalileri mutlaka araştırılmalıdır. Erken tanı konulmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Ameliyattan korkma

Yenidoğan dönemindeki bebeklerde ameliyat gerektiren sağlık sorunları ebeveynlerde paniğe ve kaygıya neden olabilir. Teşhis konulduktan sonra sakin kalarak tedavi sürecinin nasıl işleyeceği konusunda bir çocuk cerrahına danışılmalıdır. Hipospadias ameliyatı için ideal zaman 6 ay ile 1 yaş arası olarak kabul edilir. Hafif distal hipospadias hastalarında ameliyat genellikle 1-1,5 saat sürer. Daha şiddetli tiplerde, genellikle daha uzun sürebilir. Hipospadias ameliyatı genel anestezi altında penil blok veya spinal blok ile desteklenerek yapılır. Ameliyat sırasında sünnet derisi kullanıldığı için bu hastalara ameliyat öncesi sünnet yapılmamalıdır. Ameliyattan sonraki sabah hasta taburcu edilir. Yaş ilerledikçe hipospadias ameliyatı ertelenirse; yara iyileşmesi ve hastanın her zamanki aktif hayatına dönüş süresi gecikir, enfeksiyon riski artar, hastanın yaşayacağı travma ve psikolojik etki daha fazla olur. Bu nedenle tedaviye geç kalmamak çok değerlidir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberbeyagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu