Haber

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerileri TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi

TBMM Genel Konseyinde CHP, HDP ve DÜZGÜN Parti’nin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, İYİ Parti’nin “devlet ve özel sektörde çalışan öğretmenlerin sorunları”, HDP’nin “belediyelerde kamu kaynaklarının kullanımı” ve CHP’nin “öğretmenlerin özlük haklarına” ait küme teklifleri farklı ayrı görüşüldü.

Partisinin küme önerisi üzerine kelam alan ÂLÂ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Öğretmenlerin çok önemli sıkıntılarla uğraştığını savunan Sunat, “Öğretmenin özlük haklarını vermeyenler, onları yoksulluk sınırı altına itenler, itibarını yerle bir edenler, onurlarını çiğneyenler, öğretmenleri kategorilere ayıranlar her yıl olduğu gibi bugün yine öğretmenlere methiyeler düzüyor.” dedi.

Sunat, öğretmenlerin huzurlu bir ortamda çalışamadıklarını, liyakatsiz yönetimciler tarafından baskı ve haksızlığa uğradığını, ekonomik, toplumsal sorunlarla çaba ettiğini öne sürdü.

Siyasetin bu meseleleri çözmek zorunda olduğunu belirten Sunat, bütün ısrar ve ikazlara karşın iktidarın, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardığını söyledi. Sunat, bu kanunun, iktidarın öğretmenlerin temel sorunlarından ne kadar habersiz olduğunu gösterdiğini savundu.

Sunat, “Plansız ve öngörüsüz programlar neticesinde bugün yüz binlerce öğretmen atanmayı bekliyor. Atanmayan öğretmen kavramı lügatimize girdi. Mülakatlarda yapılan haksızlıklar başarılı olmanın anlamını ortadan kaldırdı. Öğretmenlerimiz atanamadığı için intihar ediyor.” diye konuştu.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, eğitim sistemini güçlendirmenin yolunun, öğretmenliği güçlendirmekten geçtiğine inandıklarını belirtti.

Maviş, AK Parti iktidarlarının, eğitim organlarını güzelleştirilecek fiziki yatırımların yanında altyapı yatırımlarına öncelik verdiğini, öğretmeni güçlendirecek birçok adım attığını söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve mesleksel gelişimlerini arttırmak için adımlar attıklarını lisana getiren Maviş, uygulamalarıyla, öğretmenliği eğitim siyasetlerinin merkezine aldıklarını vurguladı.

Partisinin küme önerisi üzerine konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Sayıştay raporlarına değinerek, Şırnak’ta bazı ilçe belediye başkanlarının yolsuzluğa karıştığını ve yargılanarak ceza aldıklarını öne sürdü. Paylan, AK Parti’nin en ufak sav karşısında bile muhalefet partili belediyelere kayyum atadığını lakin yargılanarak ceza alan AK Partili belediyelere yönelik bir adım atılmadığını sav etti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise partisinin küme önerisi üzerine yaptığı konuşmada, geçen hafta yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavıyla öğretmenlerin aklıyla alay edildiğini savundu.

Sınavla öğretmenlerin ayrıştırıldığını argüman eden Kaya, “Daha önce öğretmenlerin maaşının arttırılması için kanun teklifi verdik, komisyonda bekliyor. Bugün bir kanun teklifi daha verdik. Öğretmenler Günü’nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş ikramiye verilmesini teklif ettik.” diye konuştu.

Genel Heyette konuşmaların akabinde yapılan oylamayla, CHP, HDP ve UYGUN Parti’nin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu