Haber

CHP’li Gaytancıoğlu: Çiftçiye kuraklık ödemesi yapılmalı

Eski CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in ayçiçeği alım fiyatını henüz açıklamadığını belirterek, “Çiftçi perişan, rekolte çok düşük, yağ verimi düşük. Çiftçinin maliyeti zaten 16-17 lira. 70 kilo verim alınan bir yerde 20 lira yetmiyor. “Çiftçiye kuraklık ödemesi yapılması gerekiyor. Ödemenin bir kez yapılması gerekiyor” dedi.

Gaytancıoğlu, bugün hasat edilen bir ayçiçeği tarlasında yaptığı açıklamada, ayçiçeğinin alım fiyatının henüz belirlenmediğine dikkat çekti. Trakya’da kuraklık nedeniyle ayçiçeği veriminin düşük olduğunu, devletin çiftçilere kuraklık takviyesi yapması gerektiğini kaydetti.

“TARLALAR YAVAŞÇA BÜYÜYOR”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Bugün Ziraat Bankası başta olmak üzere tüm bankalar çiftçinin kredilerini dondurdu. Tekrar uyardık. Çiftçi krediyle iş yapıyor. Çiftçi adeta borcunu çeviriyor. Gerektiğinde traktörünü satıyor, kullanıyor. başka traktör alırken finansman olarak… Ayçiçeğinde hala fiyat yok, çiftçi perişan, verim çok düşük, yağ verimi de düşük… Bu ne demek, ithalat artacak, şimdi ne fiyat verilmeli? 20 lira dersek yetmez. Çiftçinin maliyeti zaten 16-17 lira. 20 lira dersen 20 lira olan yerde 70 kilo verim alınıyor. 20 lira yetmez. Çiftçiye kuraklık ödemesi yapılması gerekiyor, defalarca ödeme yapılması gerekiyor, sonuç ne olacak, bunun sonucunda tarlalar yavaş yavaş yok oluyor.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

haber-seferihisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu