Haber

Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmalar sürüyor

Çankırı’da Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşlerince yapılan Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmaların tüm süratiyle devam ettiği bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğünün, inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik güç üretimi, ziraî sulama, atık su arıtımı, taşkın denetimi üzere çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunduğu belirtildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden suyun, yaşamsal kıymetinin yanında tüm üretim süreçlerinin de ana girdilerinden birini oluşturduğu aktarılan açıklamada, “Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.” sözü kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın Kurşunlu ilçesinin 7 kilometre güneydoğusunda, Devrez Çayı üzerinde inşa edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve 114,56 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olan Kızlaryolu Barajı’nda yüzde 47 düzeyinde fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, çalışmalar tüm süratiyle devam etmektedir. Sulama ve güç hedefli inşa edilen Kızlaryolu Barajı, direkt basınçlı boru sistemiyle 3 vilayette Çankırı 58 bin 660 dekar, Çorum 60 bin 645 dekar, Kastamonu 24 bin 555 dekar olmak üzere toplam 143 bin 860 dekar sulanabilecek ve baraj eteğine yapılacak olan HES ile 5.0 MW güç üretilecek. Projenin tüm basamaklarının tamamlanması sonucunda 2022 ünite fiyatları ile ülke iktisadına yıllık yaklaşık 288 milyon lira katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem yörede eser çeşitliliği sağlanacak hem de tarlalardaki randıman artacaktır. Bunun sonucunda 72 bin bireye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu