Ekonomi

Dünya hükümetleri ulusal yapay zeka geliştirme girişimleriyle Nvidia için yeni pazar fırsatları yaratıyor – Wall Street Journal

Dünya çapında hükümetler yapay zekâ yatırımlarını artırıyor ve yapay zekâ için yerel bilgi işlem altyapıları oluşturmak üzere önemli fonlar ayırıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre Asya, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’daki bu eğilim, başta önde gelen yapay zeka şirketi Nvidia (NVDA (NASDAQ:NVDA)) olmak üzere büyük teknoloji şirketlerine önemli gelir fırsatları sağlıyor.

Makalede, ülkelerin yeni veri merkezlerinin kurulmasını ve mevcut merkezlerin başta Nvidia tarafından tedarik edilenler olmak üzere yüksek performanslı yapay zeka işlemcileriyle geliştirilmesini teşvik etmek için mali planlarını genişlettikleri ve avantajlar sundukları vurgulanıyor.

Bu girişimler, ülkelerin kendi dillerini ve vatandaşlarının verilerini kullanarak yerel YZ yeteneklerini ve sofistike dil işleme sistemlerinin eğitimini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Temel hedefler arasında, ABD ve Çin arasında artan teknolojik rekabet ışığında daha otonom stratejik yetenekler oluşturmak ve yapay zekanın giderek daha fazla etkilediği bir çağda yerel gelenekleri ve ulusal güvenliği korumak yer alıyor. Akıllı telefonların ve bulut bilişimin yükselişi sırasında göz ardı edildiğini hisseden çok sayıda ülke, benzer göz ardı edilmelerden kaçınmaya niyetli.

Nvidia kısa bir süre önce, hükümet öncülüğündeki yapay zeka projelerinin bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar gelire katkıda bulunacağını ve bunun bir önceki yıla göre önemli bir artış olacağını tahmin etti. Şirket, üç aylık satışlarının 26 milyar dolar olduğunu ve bunun neredeyse yarısının işlemcilerini kiralayan büyük bulut hizmeti sağlayıcılarından geldiğini açıkladı.

Google (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft’un (NASDAQ:MSFT) eski politika liderlerinden olan ve şu anda Center for a New American Security’de çalışan Pablo Chavez, “Bazı ulusal hükümetler arasında, gelişmekte olan yapay zeka devriminin ekonomileri üzerindeki potansiyel etkileri konusunda önemli endişeler var” dedi.

“Chavez sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yeni aşamada daha fazla nüfuz ve kontrol sahibi olmak istiyorlar.

Hükümetin bu çabası, Nvidia ve veri merkezleri inşa eden ve yöneten diğer Amerikan teknoloji firmaları için kârlı olduğunu kanıtlıyor. Özel sektörün yapay zeka uygulamalarına olan talebi azalmaya başladıkça, bu şirketler aktif olarak yeni gelir kaynakları arıyor.

Singapur, ulusal süper bilgisayar merkezini Nvidia’nın en gelişmiş yapay zeka işlemcileriyle yükselterek, devlet tarafından yönlendirilen yapay zekaya büyük yatırım yapan bir ülkenin önde gelen bir örneğidir. Hükümet kontrolündeki telekomünikasyon şirketi Singtel de Nvidia ile işbirliği içinde Güneydoğu Asya’daki veri merkezi operasyonlarını genişletiyor. Ayrıca Singapur, Güneydoğu Asya dillerini anlayan bir LLM’nin geliştirilmesine öncülük ediyor.

Diğer önemli girişimler arasında Kanada’nın yakın zamanda yeni girişimleri ve araştırmacıları desteklemeyi amaçlayan ulusal bir bilgi işlem stratejisine 1,5 milyar dolar ayırması ve Japonya’nın Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın ziyaretinden ilham alarak yapay zeka bilgi işlem altyapısını güçlendirmek için yaklaşık 740 milyon dolar ayırması yer alıyor.

Çin, Kenya ve çeşitli Avrupa ülkeleri de egemen yapay zekaya yönelik küresel harekete kayda değer katkılarda bulunuyor.

Nvidia için, hükümet öncülüğündeki yapay zeka programlarındaki artış, Microsoft, Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Google gibi geleneksel müşterilerine yapılan satışlardaki olası düşüşe karşı bir denge sunuyor. Son birkaç aydır NVDA’nın satış büyümesindeki yavaşlamaya rağmen, piyasa analistleri şirketin gelir beklentileri konusunda olumlu bir bakış açısını koruyor.

CFRA Research analistleri, “Bulut hizmeti devlerine yapılan satışlardaki artış eğilimi devam edecek gibi görünmüyor,” diyor. Bununla birlikte, Nvidia’nın diğer kanallar aracılığıyla devam eden yapay zeka genişlemesinden yararlanmaya devam edeceğinden eminler.

Dünya çapında hükümetler yapay zeka fonlarını artırdıkça, Nvidia ve benzeri şirketler bu önemli teknolojik ilerlemedeki liderliklerini sağlamlaştırarak önemli faydalar elde etmeye hazırlanıyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu