Haber

Erzincan’da çiftlikte çalışarak bedava tatil imkanı

Tatilini doğa turizmi ile geçirmek ve tarım, turizm ve takas turizmi (TATUTA) kapsamında çiftlikte çalışmak isteyenler, Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde Latif Yalçıner’in çiftliğinde misafir oluyor. Yerli ve yabancı turistler çiftlikte çalışarak ücretsiz tatil yapma imkanına sahip oluyor.

TATUTA turizmi çerçevesinde çiftlikte çalışarak tatilini doğa turizmi ile geçirmek isteyenler, yabancı öğrenciler ve köy yaşamını öğrenmek isteyen yerli turistler Latif Yalçıneri’nin Kemaliye ilçesindeki çiftliğinde misafir ediliyor. Çiftlikte arazi işi yapan ve koyun yetiştiren turistler, tatillerini çiftlikte çalışarak geçiriyor.

Buğday Derneği tarafından Erzincan’a 164 kilometre uzaklıktaki Kemaliye ilçesinde hayata geçirilen Tarım, Turizm ve Takas (TATUTA) projesi ile ilçe sakini Latif Yalçıner’in çiftliğine gelen turistler, tatillerini çiftçilik yaparak geçiriyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yabancı turistlerin geldiği organik çiftlikte yabancı ve Türk misafirler de bulunuyor. Özellikle yaz aylarında misafirler sabah erkenden kalkıp bahçeden domates, salatalık ve biber topluyor, hayvanları besliyor ve ardından dut hasadına katılıyorlar. Turistler gün boyu bahçelerde çalışıyor ve boş zamanlarında çiftlik sahibine ev işlerinde yardımcı oluyor.

Hane halkı bireyleriyle birebir ortamda yaşayan turistler, çalışmalarının karşılığında yemek ve konaklama hizmeti alıyorlar.

Buğday Derneği’nin yürüttüğü TATUTA projesini yıllardır çiftliklerinde uygulayan Zeynep Yalçıner, bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda turisti ağırladığını söyledi. Yalçıner, “Ziyaretçilerimiz bahçelerde belirlediğimiz kriterlere göre çalışıyor. Çalışmalarının karşılığında yemek ve konaklama ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu projeyle Kemaliye ilçesinin turizm potansiyeli dünyaya tanıtılıyor. şehir hayatından ve büyük şehirlerin gerginliğinden sıkılanlar bu tarz yerleri arıyorlar.Buraya geldiklerinde bahçede çalışmak,dut toplamak istiyorlar,Sebze ve meyveleri kollarından koparıp yemekten keyif alıyorlar.Bu projeyle, Kırsalda azalan yaşam yeniden canlanıyor.İnsanlar sağlık ve ulaşım gibi nedenlerle büyük şehirleri tercih ediyor.Bu nedenle kırsaldaki iş gücü azalıyor.Böylece kırsaldaki bağ ve bahçe üretimi artıyor. Verimlilikleri artıyor. “Burada yaşayan insanlara destek oluyor” dedi. – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu