Haber

GMİS Başkanı Yeşil, arama kurtarma çalışmalarında madencilerin rolüne dikkat çekti.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerde arama kurtarma çalışmalarında madencilerin tecrübelerinden yararlanmanın değerli olduğunu belirtti.

Yeşil, gazetecilere deprem bölgesinde hava kurallarına muhalefet nedeniyle sıkıntı yaşadığını söyledi.

Bölgede şu anda 3 bin 800 madencinin gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını kaydeden Yeşil, “Maden Tetkik ve Arama Kurumu’ndan 51 arkadaşımız da Gaziantep’e yönlendirilerek arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. ” söz konusu.

Madencilerin depremlerde enkaz altında kalanları kurtarmak için görev üstlendiklerini söyleyen Yeşil, “Madencilerimizin günlük yaşamlarında ve çalışma koşullarında yaptıkları tahkimatlar ile enkazlara girmeleri hiç de zor değil. Madenci kardeşlerimizin her gün madenlerde yaptıkları çalışmalardır.Hem kendi güvenliklerini sağlamak hem de enkaz altında kalan vatandaşlarımıza sağlıklı bir şekilde ulaşıp onları çıkarmak için uyguladıkları sistemle çok başarılı oldular.” dedi.

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Yeşil, şöyle devam etti:

“İşte madencilerimizin tecrübesi bir kez daha ortaya çıktı. Bu tür büyük felaketlerde madencilerin tecrübelerinden faydalanmak için çalışmalar yapılması gerekiyor. Biz sadece kömür üretmek için çalışıyoruz ama bu kadar büyük olaylarla karşılaştığımızda şunu söyleyebiliriz. Madencilerin arama kurtarma çalışmalarında ne kadar tecrübeli olduklarını da gördük” dedi. Enkaza girip vatandaşlarımızı bir an önce enkaz altından çıkardıklarını herkes gördü. Bu bizim için sevindirici.”

Bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda böyle bir birimin kurulması ve arama kurtarma faaliyetlerinin diğer kurumlarla koordineli bir şekilde en hızlı şekilde yürütülebilmesi için daha deneyimli ve tam donanımlı birimlerin kurulması gerektiğini vurgulayan Yeşil, dedi ki: Sözünü kullanmış olabileceğini bilmemiz gerekiyor.

avanoshaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu