Ekonomi

Goldman ve Morgan Stanley Archegos davasıyla karşı karşıya

Eski ViacomCBS, şimdiki NASDAQ:PARA’nın yatırımcılarına, New York eyaletindeki bir temyiz mahkemesi tarafından Goldman Sachs ve Morgan Stanley ile birlikte medya şirketinin hisse senedi arzlarının yükleniminde yer alan diğer bankalara karşı açtıkları davaya devam etmeleri için yeşil ışık yakıldı. Geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan bu karar, bankaların sermaye piyasası işlemlerini sekteye uğratabileceğinden endişe ettikleri önceki bir kararı onadı.

Manhattan’daki temyiz mahkemesi, bankaların hisse senedi fiyatını etkileyebilecek işlemler hakkında yatırımcıları bilgilendirme yükümlülüğü olduğunu teyit etti. Dava, bankaların Mart 2021’de Archegos Capital Management’ın çöküşü sırasında Archegos için toplam getiri takaslarına dahil olduklarını ve kayıpları azaltmak için müteakip hisse satışlarını açıklamadıkları iddiası etrafında dönüyor. O dönemde Archegos’un ViacomCBS’e yaklaşık 20 milyar dolar borcu vardı ve hızlı bir düşüşe yol açan marj çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

Archegos için ana broker olarak hizmet veren Goldman Sachs ve Morgan Stanley, çıkar çatışmalarını ve içeriden bilgi ticaretini önlemek için zaten çok sayıda prosedüre uyduklarını savundu. Geçen yıl bir mahkeme yargıcı tarafından belirlenen genişletilmiş açıklama gerekliliklerinin, hisse senedi varlıklarından kaynaklanan piyasa etkilerini tahmin etme zorluğu da dahil olmak üzere birçok banka için önemli olumsuz etkileri olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

Ancak temyiz mahkemesi, bankaların gizli müşteri bilgilerini ifşa etmelerine gerek olmadığını açıkladı. Bankalar, Archegos’un adını vermeden ViacomCBS hisselerini satma niyetlerini belirtebilirlerdi. Mahkemenin kararı, bankaların hisse senedi fiyatlarını etkileyen işlemlerde “bulunabileceklerini” belirten arz belgelerinin, bu tür faaliyetlerin zaten planlanmış olması halinde yanıltıcı olabileceği görüşünü destekliyor.

Dava, ViacomCBS adi ve imtiyazlı hisse senetlerinin Mart 2021’deki arzlarıyla ilgili. Yatırımcı grubunun başını Camelot Event Driven Fund ve Louisiana, Baton Rouge Belediye Polis Çalışanları Emeklilik Sistemi çekiyor. Bu yatırımcıların yasal temsilcileri mahkemenin kararı hakkında henüz yorum yapmadı.

Bu karar, Yargıç Andrew Borrok’un Şubat 2023 tarihli kararıyla aynı doğrultudadır. Buna karşılık, federal bir yargıç olan ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff, daha önce Archegos hisselerinden etkilenen bireysel şirketlerle ilgili olarak içeriden bilgi ticareti veya güvene dayalı görev ihlali yapıldığına dair kanıt bulunmadığı gerekçesiyle bankalara karşı açılan bir davayı reddetmişti.

Archegos’un kurucusu Bill Hwang ve eski CFO Patrick Halligan’ın 8 Mayıs’ta Manhattan’da firmanın çöküşüyle ilgili suçlamalarla yargılanması planlanıyor.

Devam eden hukuki mücadele resmi olarak Camelot Event Driven Fund et al v Morgan Stanley & Co (NYSE:MS) et al başlığını taşıyor ve New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi, Temyiz Bölümü, 1. Departman’da 2023-00983 dava numarası altında görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

balahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu