Haber

Hapis cezasına çarptırılan eski Başbakan İmran Han evinde gözaltına alındı

Pakistan eski Başbakanı İmran Han, 3 yıl hapis cezasının ardından evinde gözaltına alındı. Lahor kentindeki evinde polis tarafından gözaltına alınan İmran Khan’ın özel uçakla İslamabad’a götürüldüğü paylaşıldı.

Eski başbakan Khan’a karşı yolsuzluk suçlamaları vardı. Başkent İslamabad’daki bir mahkeme, Khan’ın ofisinin bir parçası olarak verilen hediyelerden elde edilen satış gelirlerini bildirmediğine karar verdi. Birbirinden değerli saatlerin yer aldığı ikramların toplam maliyetinin 500 bin dolar civarında olduğu iddia edildi. Pakistan hükümetinin açıklamasına göre bu hediyelerden en değerlisi 300 bin dolara mal olan Rolex saat oldu.

ENFORMASYON BAKANI: TUTUKLAMANIN SEÇİMLERLE ALGISI DEĞİL

İmran Khan suçlamaları reddediyor ve temyize gideceğini söyleyerek saatleri satın aldığını savunuyor. Söz konusu yasal süreçle ilgili soruları yanıtlayan Pakistan Enformasyon Bakanı, Khan’ın tutuklanmasının seçimlerle hiçbir ilgisi olmadığını savundu.

Pakistan’da genel seçimlerin olağan takvime göre en geç Ekim ayında yapılması gerekiyor. Kararın açıklandığı adliye önünde bazı savcıların arasında olduğu belirtilen şahısların “İmran Han hırsız” diye bağırdığı basına yansıdı.

O DA MART AYINDA TUTUKLANDI

Khan, 2018 yılında başbakanlık görevini üstlenmiş ancak geçen yıl yapılan güvenoyu sonucunda görevden alınmıştı. Mayıs ayında duruşmaya gelmediği için gözaltına alınan Han, Yargıtay’ın kararıyla serbest bırakıldı.

Nisan 2022’de görevden alınmasından bu yana Khan hakkında 100’den fazla soruşturma belgesi ortaya çıktı. Eski başbakan ve destekçileri, bu davaların siyasi amaçlarla hazırlandığını savunuyor. Khan, ABD’nin Rusya ve Çin ile dostane ilişkileri nedeniyle muhalefetle işbirliği yapmaya ve siyasi kariyerini bitirmeye çalıştığını iddia ediyor. Pakistan Adalet Hareketi Partisi’nin başkanı olan 70 yaşındaki Khan, siyasete atılmadan önce dünyaca ünlü bir kriket yıldızıydı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu