Haber

HDP, Anayasa Mahkemesi’ne ek savunmasını verecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) görülen kapatma davasına ait ek savunmasını tamamladı. Partinin hukuk komitesinin savunmayı bugün AYM’ye teslim etmesi bekleniyor.

Diken’den Altan Sancar’ın haberine nazaran; Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle AYM’de dava açmış, AYM Genel Konseyi da 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabulüne oybirliğiyle karar vermişti.

Devam eden dava sürecinde savcılık ek kanıtlar sunmuştu. Kanıtlar ortasında dokunulmazlığı kaldırılan ve tutuklanan HDP milletvekili Semra Güzel’in yargılama evrakları da yer alıyordu.

HDP Hukuk Komitesi ek kanıtlara ait savunmasını tamamladı. AYM tarafından verilen ek mühlet 26 Kasım’da doluyor, partinin savunmasını bugün teslim etmesi bekleniyor.

HDP’nin ek savunması 15’ten fazla klasörden oluşuyor. HDP’nin savunmasının teslim edilmesinin akabinde dava evrakı, temel hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Yargıtay başsavcılığına gönderilecek.

Savcılığın kelamlı olarak sunacağı mütalaa ise HDP’ye gönderilecek. Bunun akabinde HDP’nin eş genel liderleri AYM’de kelamlı savunma yapacak. Bu savunma sürecinde müddet kısıtlaması uygulanmayacak.

Sözlü savunmanın akabinde ise dava evrakı AYM raportörüne gönderilecek ve rapor beklenecek. Raporun hazırlanıp üyeleri gönderilmesiyle de AYM lideri üyelere toplantı gününü bildirecek. Belirlenen günde toplanan AYM üyeleri davayı karara bağlayacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu