Ekonomi

İspanya Yüksek Mahkemesi Worldcoin iris taramalarının yasaklanmasını onayladı

İspanya Yüksek Mahkemesi kısa süre önce aldığı bir kararla, OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin’in iris tarama girişimi üzerindeki geçici yasağı sürdürdü. Karar, artan gizlilik endişelerinin ortasında geldi ve İspanya’nın gizlilik gözlemcisi tarafından geçen Çarşamba günü ilk kez askıya alınmasının ardından geldi.

Yüksek Mahkeme, Worldcoin’in itirazını reddederek kamu yararını korumanın gerekliliğini vurguladı. Worldcoin’in 2019 yılında başlattığı proje, bireylere irislerini taramaları karşılığında ücretsiz kripto para ve dijital bir kimlik sunarak küresel bir kimlik sistemi kurmayı amaçlıyor.

İspanya’nın gizlilik gözlemcisi daha önce, katılımcılara yeterli bilgi verilmemesi, reşit olmayanlardan veri toplanması ve bireylerin rızalarını iptal edememesi gibi birçok sorunu gerekçe göstererek girişimi durdurmuştu.

Gözlemci, hassas doğası nedeniyle Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında sıkı bir şekilde korunan biyometrik verilerin işlenmesiyle ilgili önemli risklerin altını çizdi.

Yasağa cevaben, Worldcoin tüm kişisel veri toplamayı durdurmalı ve daha önce elde edilen herhangi bir veriyi kullanmaktan kaçınmalıdır. Şirket web sitesinde, İspanyol düzenleyicinin geleneksel AB prosedürlerini ve düzenlemelerini atladığını, ancak daha fazla ayrıntı vermediğini ifade etti.

Tartışmalara rağmen Worldcoin, 120 ülkede dört milyondan fazla kişinin irislerini taratmak için kayıt yaptırdığını bildirdi. İspanya’da geçtiğimiz haftalarda, özellikle Madrid’deki metro istasyonlarında iris tarayıcılarını kullanmak için bekleyen uzun kuyruklar görüldü.

Yüksek Mahkeme ayrıca, şirketin yasak nedeniyle olası mali kayıplarla ilgili endişelerini de ele alarak, gelecekteki bir kararın askıya alma işlemini olumlu bir şekilde kaldırması durumunda Worldcoin’in kaybedilen herhangi bir gelir için tazminat alacağını belirtti. Bu ifade, Worldcoin’in yasaktan “telafisi mümkün olmayan zarar” gördüğü iddiasına karşı çıkıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pirazizhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu