Haber

Karadeniz’de yeni keşif! Toplam rezerv miktarı Türkiye’nin kasasını dolduracak

2022 yılının son Kabine Toplantısı dün akşam yapıldı. Görüşmenin ardından kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka hitaben yaptığı konuşmada değerli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Karadeniz gazıyla ilgili yeni söylentiler verdi.

58 MİLYAR METREKÜP YENİ KEŞFİ

Fatih sondaj gemisinin Çaycuma 1 sahasında yeni sondajına 29 Ekim’de başladığını hatırlatan Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz Çaycuma’da 58 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Yeni sondajla bu rakamın yukarı yönlü revize edilmesini bekliyoruz. sondaj kuyuları açacağız. Bölgeye komşu jeolojik sahalarda da benzer keşiflere kapı aralayacak. En kısa zamanda yeni sondajlara başlayacağız.” söz konusu.

TOPLAM REZERV ÖLÇÜMÜ 710 MİLYAR METREKÜPE ÇIKTI

Daha önce 540 milyar metreküp olan rezerv keşfinin detaylı analizler sonucunda 112 milyar metreküp arttığını belirten Erdoğan, “Bir diğer güzel haber de dünyanın en yetkin ve güvenilir rezerv değerlendirme firmasının 3D modellerini ürettiği. Sahada açtığımız 13 kuyunun detaylı analizleri sonucunda daha önce duyurmuştuk “Oluşturduğumuz 540 milyar metreküp rezervimiz 652 milyar metreküp olarak ayrıldı. Böylece 170 milyar metreküp artarak toplamda 710 milyar metreküpe ulaştı.” şeklinde konuştu.

GAZ DEĞERİ 1 TRİLYON DOLAR

Karadeniz gazının fiyatıyla ilgili de konuşan Erdoğan, “Uluslararası piyasalarda bugünkü rakam 1 trilyon doları buluyor. 2023 onun için çok önemli. 85 milyonla Cumhuriyet tarihinin en büyük değerini Türkiye’ye kazandırmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Akdeniz’deki keşif faaliyetlerimize de ağırlık vereceğiz.Rabbimizin yardımıyla ve bizi ekranlarının başında izleyen milletimizin de desteğiyle 2023 yılında yeni güzel haberlerle kamuoyunun karşısına çıkmak ve öte.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu