Haber

Karşıyaka’da Yaşam, 9’u 5 Geçe Durdu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikal edişinin 84. yılında Karşıyaka’da anıldı.

Yüzlerce vatandaşın katıldığı Hükümet Konağı önündeki merasimde Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde hem merasim alanındaki iştirakçiler hem de cadde ve sokaklardaki vatandaşlar, Ulu Başkan Atatürk için hürmet duruşuna geçti. 1 dakikalık hürmet duruşu boyunca Karşıyaka’da ömür, adeta durdu. Siren ve korna sesleri ilçenin dört köşesinde yankılanırken, his dolu anlar yaşandı.

Ardından Ulu Önder’in Annesi Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı ziyaret edildi, anıt mezara karanfiller bırakıldı. Ağır iştirakle Zübeyde Anne’nin huzurunda gerçekleştirilen merasimde duygusal bir konuşma yapan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Türk milletinin her bir neferinin Cumhuriyet’in kurucusu, halkın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’e hürmet duyması gerektiğini belirtti.

“BENZERSİZ BİR HALK ÖNDERİ”

Ünlü şairlerin şiirlerinden alıntılar yaparak konuşmasına başlayan Belediye Lideri Tugay, şunları kaydetti: “10 Kasım 1938’de, bundan 84 yıl evvel, şimdi 57 yaşındayken bir insan hayata gözlerini yumdu. O annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali İstek Efendi’nin oğluydu. ‘Her ölüm erken ölümdür’ der Cemal Süreya. Nazım Hikmet ona cevap verir: ‘Ölümün adil olması için, hayatın adil olması lazım.’ Yahya Kemal öteden seslenir: ‘Ölmek değildir ömrümüzün en zor işi, müşkül odur ki ölmeden evvel ölür kişi.’ Nihayet Uğur Mumcu lisana gelir: ‘Kimi ölüler bize ne kadar yakın. Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü.’ O denli ya da bu türlü, vefat hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir lakin vefatı yenerek, ölümsüzlüğü ve unutulmazlığı yakalayanlar da vardır. Bunu başarmak için örneğin eşsiz bir kumandan, büyük bir devrimci, eşsiz bir halk başkanı ve ülkesinin başöğretmeni, kısaca Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak gerekir.”

“KARŞIYAKA, ATATÜRK’TÜR”

Konuşmasında Karşıyaka ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir bütünün ayrılmaz kesimleri olduğunu bir kere daha vurgulayan Lider Tugay, şöyle devam etti: “Bunu başardığınız anda halkınızın kalbine gömülür, Türkiye Cumhuriyeti isminde büyük bir mirasta yaşar, sonsuza dek halkınıza ve insanlığa esin, güç ve yürek verirsiniz. İşte biz o halkız ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sonsuza dek ülkesinin ve halkının yüreğinde yaşayacak olan ölümsüz bir başkandır. Bu nasıl olabilir diyenlerin Karşıyaka’ya ve Karşıyakalılara bakması kâfi. Çağdaşlığımızla, demokratlığımızla, başta laiklik olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti bedellerini yaşama biçimine dönüştüren duruşumuzla, sanata, bilime, tabiata, eşitliğe, kardeşliğe, barışa sahip çıkan karakterimizle her vakit söyledik, her vakit söyleyeceğiz: Atatürk Karşıyaka’dır, Karşıyaka doruktan tırnağa Atatürk’tür.”

“ONU ÇALIŞKANLIĞIMIZLA, UMUDUMUZLA YAŞATIYORUZ”

Önemli olanın Atatürk’ü ve ülkülerini anlamak, onu anlayarak yaşatmak olduğuna değinen Tugay, “Kutsal topraklar diye tanımladığı kentimize adım atışı, en özel günlerini kentimizde yaşaması, geleceğe dair eşsiz görüşlerini burada dillendirmesi, göğsümüze ay-yıldızı armağan etmesi, nihayet sevgili annesi Zübeyde Hanım’ı topraklarımıza emanet etmesi kuşkusuz Karşıyaka’nın kıymet biçilemez ayrıcalığıdır. Çizdiği yolda, birebir ideallerde, birebir kararlılıkla Atatürk’üyle buluşan Karşıyaka’mız, bir fani olarak 10 Kasım 1938’de, Nazım Hikmet’in söylediği üzere ‘Elveda dünya, merhaba kâinat’ diyerek gözlerini yuman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü hürmetle, sevgiyle, minnetle, vefayla ve sonsuz bağlılıkla anıyoruz. Biz onu anlayarak anıyoruz, yaşayarak anıyoruz, çalışkanlığımız ve hoş günlere olan inancımızla, umudumuzla onu yaşatıyoruz. Bu daima böyleydi, bu daima bu türlü olacak” tabirlerini kullandı.

Tugay, “Rahat uyuyun büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sizin Karşıyaka’nın ve Karşıyakalılarınız var. Büyük anısı ve yapıtları önünde saygıyla eğiliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Ruhu şad olsun” diyerek konuşmasını noktaladı.

Ardından Latife Hanım Köşkü Anı Konutu Özel Müzesi’nin bahçesinde “10 Kasım Atatürk Fotoğrafları Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. İştirakçiler Lider Tugay’ın öncülüğünde sergiyi gezdi.

SANAL ÇEŞİT İLE ANITKABİR ZİYARETİ

Serginin akabinde birinci defa Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen VR gözlüklerle sanal Anıtkabir cinsinin birincisi gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay da vatandaşlar ile birlikte VR tecrübesi yaşadı. Atatürk, Annesi ve Bayan Hakları Anıtı Müzesi’ndeki aktiflikte Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı, Aslanlı Yol da dahil olmak üzere ayrıntılı bir cins ile ziyaret edildi.

Bu eşsiz sanal cins, 13 Kasım 2022 Pazar günü saat 20.00’a kadar ziyaret edilebilecek. 10 yaş ve üzeri tüm vatandaşların ziyaretine açık olacak 5 ve 7 dakikalık sanal çeşitlerde VR gözlükler kullanılacak. Vatandaşlar sabah 10.00’dan akşam 20.00’a kadar sanal çeşide katılıp Anıtkabir’i ziyaret edebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu