Haber

Kozluca’da bir köy adeta yok oldu

Malatya’nın Kozluca mahallesine bağlı Büyük Mahalle köyü depremde adeta yıkıldı. 130 evden sadece 10’unun ayakta kaldığı köyde yaşayan Mevlüt Çetin, “Yıkılmamalarına rağmen evlerin bir tarafı çökmüş, bir tarafı ayakta. 10’u sağlam ama ayakta. yeni yapılmış tek katlı oldukları için çatlaklar var.Köy bitti.Bu köy bitti.”

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kozluca İlçesi’ne bağlı Büyük Mahalle köyü, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ikinci depremin ardından hava sıcaklığının eksi 20 dereceye ulaştığı karlı dağların ortasında adeta yok oldu. 130 evden sadece 10’unun yaşanabilir olduğu köyde yaşayanların ümidi canlarını kurtarmak oldu. Ağırlıklı olarak kerpiç evlerin bulunduğu ve çok sayıda evin yer altına kaydığı köyde ölü sayısı 1. Sağlam evlerin neredeyse kalmadığı yerlerde yaşayanların birçoğu köylerini terk ederek başka şehirlere gitmek zorunda kaldı. Coğrafi konumu nedeniyle çadır kurmak bile zor olan köyde su sorunu yaşanıyor. Ancak yaşanan tüm sorunlara rağmen geride kalan köyün halkı ‘bitti’ dedikleri köyden ümidini kesmez.

Bazılarının şişelerle çadırlarına su taşıdığı, bazılarının da enkaz altında kalan traktörünü kurtarmaya çalıştığı Büyük Mahalle köyü havadan da görüntülendi.

Büyük Mahalle köyünde oturan Mevlüt Çetin, “Köyümüz çok hasar gördü. İlk depremde çok hasar görmedi ama ikinci depremde yıkıldı. 100 evimiz olsa 99’u. 15-20 kişiyi garajlarda idare ettik.Dışarıda kimsemiz kalmadı.Köylülerimizin şu an bir ihtiyacı yok.Tek ihtiyacımız çadır.Yiyecek,battaniye hepsi geldi.İki tane vardı. Aileler enkaz altında kaldı.Birini canlı yakaladık sedyeye aldık kapatılmıştı.Taşlar düşmüştü.Kendi imkanlarımız ile arabayla götürdük.Cenazemiz “Altında göçük vardı. Kendi imkanlarımız ile kazdık ve gömdük” dedi.

“BU KÖY BİTTİ” Çetin, “Şebeke suyumuz içilmiyor. Burada bir tek kaynak suyumuz var. Köylülerimiz onunla idare ediyor. Depremden sonra sular çok kötü. Evler oturulamaz durumda. Kışlamız ve kışlamız var. yanlarında kalıyoruz.Hayvanlarımızın yeri var,yanlarında kalmaya çalışıyoruz.Bunun için dua ediyoruz.Bir şekilde canımızı kurtardık.Mal geldi canımız sayesinde.Bu köyde 130 hane var.10 tanesi sadece oturulmaktadır. Diğerleri oturulamaz durumdadır. Yıkılmamış olmasına rağmen bir tarafı çökmüştür, bir tarafı kalmıştır. 10 tanesi yeni yapıldığı için sağlam fakat çatlakları var. “Köy bitti. Bu köy bitti” dedi.

“3 günlük bebek de vardı, İstanbul’a gönderdik”

İkinci deprem sonrası yaşadıklarını anlatan 54 yaşındaki Davut İnkaya, “İkinci depremde bu barakada 54 kişi kaldı. sabah.3 günlük bir bebeğimiz oldu burada adı bile verilmedi.Adını buraya koydum.Ravzaya koyduk dedi. Burası yaşanacak bir yer değil, İstanbul’a gönderdik.”

– Karakozhaber-yuksekova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu