Teknoloji

Muzların popüler olmayan iplik benzeri lifleri yenilebilir mi? Peki ya muz kabukları?

Çoğu muz sever, meyveyi soyarken ortaya çıkan garip ip benzeri lifli bölümleri hızla ayırarak yememeyi tercih eder. Ancak bu lifleri yemek için birkaç iyi neden var. Floem demetleri olarak bilinen bu lifli modüller tamamen yenilebilir ve muhtemelen şaşırtıcı derecede besleyicidir..

Muzların hafif derecede radyoaktif olabilmelerine rağmen birçok faydası vardır. USDA’ya göre, orta uzunlukta bir muz, 100 kalorinin biraz altında güç ve lif, potasyum, vitamin B6, C vitamini, magnezyum ve manganez gibi çeşitli temel besin maddelerinin yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve bitkisel besinler sağlar.

Floem demetleri farklı değildir.

Floem demetleri temel olarak bir bitkinin taşıma sistemi olarak tanımlanabilir. bitkinin vücudunda “Şekerlerin ve diğer fotosentetik işlerin istedikleri yere pompalandığı tüpler olarak hizmet ediyorlar. Bu değerli görevi yerine getirmek için, bu tüplerin özellikle sağlam olması gerekir, bu nedenle muzun geri kalanına kıyasla daha karmaşık bir lif çeşidinden oluşurlar.

Baş Bilim İnsanı ve BerkleyRD’de beslenme araştırması eski başkan yardımcısı ve Dole Beslenme Enstitüsü müdürü Nicholas D. GillittOcak 2023’te Huffington Post’a verdiği bir röportajda, ” Floem demetlerini özel olarak test etmemiş olsak da, besin değerinde bir fark olması muhtemeldir. Belirli bir işi yapmaları amaçlandığından ve muhtemelen bu işi destekleyen tanımlanmış bir yapıya sahip olduklarından, normal yenilebilir muz porsiyonundan farklı bir bileşik profile sahip olmaları beklenir.” dedi. Gillitt dedi ki, Muhtemelen işlevleri için gerekli olan daha fazla ve çeşitli tipte lifler ve yapısal bileşenler içerirler. Bu nedenle, muhtemelen insanlar için farklı bir beslenme profiline sahip olacaklardır.” ekledi.

Aslında muzda bu çizgileri sevmeyen sadece insanlar değil. Viral görüntüler, birçok maymunun bir muzu soyarken aynı anda lifleri soyduğunu gösteriyor . Bununla birlikte, muzun temelde ekili ve evcilleştirilmiş bir bitki olduğunu ve bu nedenle yabani maymunların, yetiştirildikleri insan yerleşimlerinin çevresinde olmadıkça muzlarla karşılaşmayacağını hatırlamakta fayda olabilir.

Muz kabuğu yenir mi?

Muz kabuklarının da bir emsali var. Çok sert ve acı verici olmalarına rağmen Bu kabuklar yenilebilir ve aynı zamanda birçok değerli besin açısından zengindir..

Kabukları çiğneme fikri haklı olarak iştah açıcı gelmeyebilir, ancak muz kabuklarını birkaç gün suda bekletmek, onları ziyan etmekten kaçınmanın uygun bir yoludur. Bu, bazı besin maddelerinin suyla karışmasına izin vererek onu iç mekan yer bitkileri için mükemmel bir besin haline getirir.

marmaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu