Ekonomi

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretimi Haziran ayında yıllık bazda yüzde 0,6 gibi hafif bir artış kaydetti. Sanayinin alt kollarından madencilik ve taşocakçılığı üretimde yüzde 11,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımında yüzde 3,4 düşüş yaşadı.

TÜİK, Haziran ayı sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 1,6 arttı. Sanayinin alt fasılları incelendiğinde, haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı branş endeksi yüzde 4,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme imalat ve dağıtım sektörü endeksi yüzde 2,1 azaldı. ay. Haziran ayında imalat sanayi fasıl endeksinde yüzde 2,3 oranında artış kaydedildi.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi yıllık yüzde 0,6 arttı. Sanayinin alt fasılları incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 11,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü endeksinin ise yüzde 3,4 azaldığı belirlendi. önceki yılın ayı. İmalat sanayi segment endeksi ise yıllık bazda yüzde 2,1 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu