Haber

Yargıtay, Kara Harp Okulu darbe girişimi davasında sanıklara verilen cezaları onadı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu’ndaki eylemlerine ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 19 sanığa “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 28’ine müebbet hapis, 137 sanığa “anayasa ihlaline yardım” suçundan. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 6 yıl 3 ay ve 15 yıl hapis cezasını onadı.

Daire, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 26 Haziran 2019’da karara bağlanan davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Buna göre, olay tarihinde Harp Okulu dekanı tuğgeneral rütbesi ile görev yapan Kerim Acar ile Abdullah Nadir Toydemir, Ahmet Tufan, Ahmet Lider Biberoğlu, Ali Demir, Ali Emre Buğurcu, Hasan Hüseyin Eçik, Az Özsoy, Başkan Haluk Tekbaş, Rafettin Öztürk, Vedat Tecer, Zafer Alkurt, Ali Tolga Sıçrar, İhtilal Çamur, Erkan Peker, Eser Coşar, Mustafa Yıldırım, Ramazan Nazar ve Sadık Çam hakkında “anayasal düzeni bozmaya teşebbüsten” ağırlaştırılmış müebbet hapis “onaylandı.

Aynı suçtan müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar Rahman Memişoğlu, Ali Aktaş, Ali Eker, Ali Şen, Atilla Kahraman, Cüneyt Kılıç, Emrah Akdeniz, Hasan Yalaza, Mehmet Beler, Mehmet Fatih Çankal, Miraç Karakuş, Mustafa Çelik , Mustafa Çetiner, Mustafa Erol, Ömer Faruk Tanırgan, Sabri Karaağaç, Safa Özkan, Serhat Ekemen, Veysal Kör, Adnan Mumcu, Ahmet Kurtay, Akif Karabıyık, Erdoğan Güçlü, Gökhan Çakır, Mehmet Fatih Göktaş, Mümin Haliloğlu, Ramazan Türker ve Yavuz Selim Özzengin.

Daire, “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçuna iştirak ettikleri gerekçesiyle 12 yıl 6 ay ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan toplam 110 sanığın bu kabahatten hapis cezasına çarptırılmasına ve beraatine karar verdi. Her yıl 3 ay 7 yıl hapis cezasına çarptırılan 27 sanık ve 6 tutuklu hakkındaki kararları da onadı.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hüküm giyen 9 sanık hakkında eksik inceleme sonucu karar verildiği gerekçesiyle verilen cezaları bozan daire, sanığın kararını da saydı. temyiz aşamasındaki müebbet beraat kararının bozulmasına gerekçe olarak gösterildi.

Ayrıca daire, olay sırasında çoğunluğu askeri öğrenci olan sanıkların beraat ve cezasız kalma kararlarının onanmasına karar verdi.

Davanın tarihi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski tuğgeneral Kerim Acar ve firari eski albay İlhami Polat’ın da aralarında bulunduğu 307 sanık hakkındaki iddianameyi 12 Haziran 2017’de Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İddianamede, darbe girişimi başladıktan sonra dönemin Harp Okulu Komutanı’nın gözaltına alınarak zorla gözaltına alındığı, bu olaydan sonra okul yönetiminin darbeciler tarafından devralındığı ve sanıkların eylemlerine yer verildi. .

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Haziran 2019’da Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülen duruşmada kararını açıkladı, 19 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis, 28 sanığa müebbet hapis, 110 sanığa darbe teşebbüsüne yardımdan, 37 sanığa “ceza” cezası verdi. FETÖ üyeliği”. Periyodik hapis cezasına çarptırıldı.

Aralarında firari Polat’ın da bulunduğu 19 sanık hakkındaki dava evraklarını ayrıştıran mahkeme, çoğu askeri öğrenci olan 94 sanık hakkında beraat ve cezaya yer olmadığına karar verdi.

Beraat ve ceza verilmemesine karar verilen bazı sanıkların verdiği kararlar temyiz edilmediği için önceki aşamalarda sağlamlaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu