Haber

A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın hedefi Avrupa Şampiyonası’na gitmek

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası’nın elemelerinde Arnavutluk ve Slovenya ile oynayacağı maçlar için Mersin’de kampa giren A Ulusal Bayan Basketbol Grubu, bu karşılaşmaları kazanıp kümedeki avantajını korumak istiyor. Başantrenör Ekrem Mutlu, “Amacımız gruptaki avantajımızı korumak ve bu gruptan birinci çıkıp 2023 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda yer almak” dedi.

2023 Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası elemelerinde 24 Kasım Perşembe günü Arnavutluk ve 27 Kasım Pazar günü de Slovenya ile Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda karşılaşacak olan A Ulusal Bayan Basketbol Ekibi, kentte kampa girdi. Birinci idmanını gayretleri oynayacağı salonda yapan ulusallar, bu iki müsabakadan da galip ayrılarak, kümedeki avantajını korumak istiyor. Başantrenör Ekrem Mutlu liderliğinde gerçekleştirilen idmana tüm basketbolcular katıldı.

Ekrem Şad: “Büyük hayallerimiz var”

Antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başantrenör Ekrem Mutlu, 2023 Avrupa Şampiyonası eleme maçlarının ikinci penceresini burada oynayacaklarını söyledi. Bu pencerede Arnavutluk ve Slovenya ile karşılaşacaklarını kaydeden Şad, “Arnavutluk ile perşembe akşamı, Slovenya ile pazar günü karşılaşacağız. Ekibimiz kümedeki birinci pencere maçlarını geçtiğimiz yıl 2 galibiyetle kapadı ve kümedeki en büyük rakibimiz olan Polonya ile Slovenya’yı yendik. Grupta avantajlı durumdayız. Şimdi Mersin’de çok değerli 2 maç oynayacağız. Hedefimiz bu avantajımızı korumak ve bu kümeden birinci çıkıp 2023 Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası’nda yer almak. Biliyorsunuz, Avrupa şampiyonaları olimpiyata gitme hakkı kazanacak takımları da belirliyor. Dolayısıyla büyük hayallerimiz var. Tabii öncelik Avrupa Şampiyonası’nda yer almak. Ona da gitmemiz için bu kümeden birinci çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Slovenya maçı bizim için çok önemli”

Maçlar için dün Mersin’de kampa girdiklerini hatırlatan Memnun, “Takımın havası genel olarak düzgün. Oyuncuların isteği uygun. Zati ulusal grubumuzun oluşmuş bir kültürü var. Türk Bayan Basketbol Ulusal Grubu ülkemizi, basketbolumuzu her vakit gayretiyle, isteğiyle en uygun yerlere getirmiştir. Yeni arkadaşlar var lakin o kültür, o ruh her vakit burada. Arnavutluk nispeten kümenin biraz daha zayıf ekibi. Temel kıymetli maçımız Slovenya maçı olacak üzere gözüküyor. Biz Arnavutluk ile oynarken, Slovenya ile de Polonya ile karşılaşacak. O maçta Slovenya galibiyeti bizi direkt kümeden birinci olarak çıkarabilir. O yüzden Slovenya maçı bizim için çok kıymetli. Âlâ ve mücadeleci bir kadro. En düzgün biçimde hazırlanacağız. Burada Mersin seyircisine büyük iş düşüyor. Bu iki maçta da onlara çok muhtaçlığımız var. Bilhassa pazar günü oynayacağımız Slovenya maçında büyük dayanaklarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nilay Kartaltepe: “Burada 2’de 2 yapmak istiyoruz”

Kadın Basketbol Milli Takımlar Direktörü Nilay Kartaltepe ise Mersin’de bulunmaktan ötürü çok memnun olduklarını lisana getirerek, “Daha önce de Mersin takımımıza ev sahipliği yaptığı için yeniden burada oynama kararı aldık. Oyuncular yoğun bir tempodan geldi ve ligleri devam ediyor. Çok şükür sakatlıksız bir şekilde dün burada toplandık. Ufak tefek problemleri olanlar var ama maça hazır olacaklarını düşünüyorum. Güzel bir atmosfer olacak. İki tane değerli maçımız var. Burada 2’de 2 yaparak ayrılıp, önümüzdeki yıl yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’na katılmak istiyoruz” cümlelerine yer verdi.

Tuğçe Canitez: “İnşallah güzel 2 maç çıkartacağız”

Takım kaptanı Tuğçe Canitez, genç ve hoş bir takıma sahip olduklarını vurgulayarak, “Ekrem hocamızla seneler önce de çalışmıştık. Şu anda hazırlıklarımıza başladık. İnşallah bizim için güzel iki maç olacak. Slovenya maçı özellikle bizim için çok önemli. Mersin’de daha öncede maçlarımız oldu ve taraftarın desteği gerçekten inanılmazdı. Bu iki maçta da tekrar bu taraftarın önünde oynamak bizim için çok keyifli olacak. İnşallah güzel maçlar çıkartıp, yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan idmanı ziyaret ederek, ekibe tatlı ikram eden Mersin Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ökkeş Demir, ulusallara muvaffakiyetler diledi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu