Haber

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’a istenen ceza belli oldu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’ın “casusluk” kabahatinden yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

Alınan bilgiye nazaran, evvelki celse alınan orta karar gereği dava belgesine gelen evrakın okunmasının akabinde sanık ve taraf avukatları savunma yaptı.

Daha sonra savcı, temel hakkında mütalaasını belgeye sundu.

Mütalaada, yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmeler fiziki ve teknik takiple tespit edilen Gürcan’ın aktardığı bilgilerin, açık kaynaklardan elde edilmeyecek içeriklere sahip olduğu kaydedildi.

Gürcan’ın savunmasında, yabancı diplomatlara, açık kaynaklardan derlediği bilgileri verdiğini tez ettiği aktarılan mütalaada, elde edilen ortam dinlemesi kayıtları sonucu ise bu bilgilerin, “gizli kalması gereken bilgiler” ortasında bulunduğunun belirlendiği aktarıldı.

Mütalaada, Gürcan’ın, 2016’da görüşmeye başladığı yabancı diplomatlara aktardığı bilgiler ortasında, ” Türkiye’nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri”, “Afrin Operasyonu öncesi yaşanılanlar”, “Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki etkinliği”, “insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler”, “S-400’lerin konumlandırılması”, “iç siyasi gelişmeler”, “ekonomik yatırımlar” ile “PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları” üzere ulusal güvenliği ilgilendiren stratejik bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Gürcan’ın, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” hatasından müebbet, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” hatasından ise 35 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Duruşmada, sanık Gürcan ve avukatlarının, temel hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için müddet talep ettiği belirtildi.

Duruşmaya 9 Mart’ta devam edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu