Teknoloji

Vodafone Business Cloud Day Etkinliğinde Bulut Bilişim Ekosisteminin Buluşturdu

Vodafone Business’ın, MEXT Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirdiği Vodafone Business Cloud Day etkinliğinde perakendeden sağlam tüketime, güçten finansa kadar pek çok farklı bölümde faaliyet gösteren kurumların bilgi teknolojileri yöneticileri bulut bilişim teknolojileri ve trendlerini konuştu. Aktifliğin açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ve Vodafone Türkiye İcra Şurası Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu gerçekleştirdi.

İşletmelerin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone Business, dünyanın en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi olan MEXT Teknoloji Merkezi’nde Vodafone Business Cloud Day aktifliğini gerçekleştirdi. Güçlü tüketim, perakende, güç, finans üzere en önemli sanayilerde Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel bölüme bağlı kurumların BT yöneticilerinin yer aldığı Vodafone Business Cloud Day’de teknoloji dünyasının önderleri bulut bilişim teknolojilerini ve bulut bilişimin işaret ettiği yeni dünyada trendleri konuşmak üzere bir ortaya geldi.

Etkinliğin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç şunları söyledi;

“Dijital teknolojileri aktif biçimde kullanma ve bu teknolojilerin üretiminde yerli kabiliyetleri geliştirme ülkemizin kalkınma gündemi ve ulusal güvenliği açısından büyük değer arz ediyor. Bu bağlamda, bulut bilişimi de iktisadın tüm bölümlerinde faal biçimde kullanmamız ve üretim kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gereken bir teknoloji ve iş modeli olarak görüyoruz ve çalışmalarımızı da bu doğrultuda yürütüyoruz. Vodafone’un yapmış olduğu çalışmaları bedelli bulduğumuzun da kıymetle altını çizmek istiyorum. Kamuya açık bulut hizmetleri pazarının 2023 yılında 600 milyar ABD Doları düzeyine ulaşması bekleniyor. Bahse Türkiye açısından baktığımızda, öncelikle mahallî pazarın gereksinimlerini karşılayacak lakin uzun vadede de global ölçekte rekabetçi olabilecek bir bulut ekosisteminin ülkemizde oluşturulmasını son derece değerli görüyoruz. Çalışmalarını yaklaşık 1,5 yıldır yürüttüğümüz ve yakın vakitte tamamlamayı öngördüğümüz Kamu Bulut Bilişim Stratejisi, değerli çalışmalarımızdan biri. Bu stratejiyle, kamu kurumlarımızın bilgi teknolojisi altyapı muhtaçlıklarının ticari bulut hizmet sağlayıcılardan sağlanmasını ana prensip olarak belirleyeceğiz. Artık kamu kurumlarımız kendi bilgi merkezlerini ve bilgi teknolojisi altyapılarını kurmayacak, bu muhtaçlıklarını bulut hizmeti olarak piyasadaki hizmet sağlayıcılardan temin edecekler. Elbette, kamu hizmeti muhtaçlıklarını karşılayacak formda, kamuya hizmet sunacak bulut firmalarının uyması gereken teknik ve idari kriterleri de bu kapsamda belirliyor olacağız. Bu kriterlerle de ekosistemin yetkinliklerinin ve memleketler arası rekabet gücünün artırılmasını sağlayacağız. Bilgi merkezi altyapısı bulut hizmetlerinin temel altlıklarından birini oluşturuyor ve bu kesime yönelik teşvikler düşen hizmet maliyetleri olarak bulut hizmet sağlayıcılara yansıyacak ve rekabet güçlerini artıracak. Buna ek olarak, bulut hizmetlerinin teminine yönelik talep istikametli finansal teşvik de vereceğiz. Birbirini tamamlayan bu sistemlerle mahallî bulut ekosistemimizin rekabet gücünü artırıp Türkiye’yi bulut hizmetleri için bölgesel bir merkez haline getirmek istiyoruz. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak kendimize biçtiğimiz misyon; dijital teknolojilerden istifade ederek üretkenliğini ve rekabet gücünü artıran bir Türkiye’nin oluşturulmasına katkıda bulunmak. Bu misyon doğrultusunda, bilişim dalında tasarlayan, üreten, katma bedel oluşturan bir ülke olabilmek için tüm paydaşlarımızı iş birliğine davet ediyorum. Dijitalin yüzyılı olarak tanımladığımız Türkiye Yüzyılını birlikte inşa edeceğiz.”

Vodafone Türkiye İcra Şurası Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu iseşu açıklamalarda bulundu:

“Bulut teknolojileri, işletmelere maliyet tasarrufu, esneklik, çeviklik sağlayan bir altyapı hizmeti olmanın yanı sıra artık 5G, yapay zeka ve objelerin interneti üzere gelişmekte olan teknolojilerden en aktif halde yararlanmaya çalışan her kurum için temel bir rol oynuyor. Vodafone Business olarak Türkiye’de bulunan son teknoloji data merkezlerimiz üzerinden yedekli altyapımızla sağladığımız bulut ve yönetilen hizmetlerimiz sayesinde işletmelerin daha esnek formda çalışmasını sağlıyor, kritik uygulamalarını kesintisiz, inançlı ve verimli halde yönetiyoruz. Bütün bağlantı omurgası kendi data merkezlerimizden geçtiği için kesintisiz olmak bizim en kıymetli önceliğimiz. Doğal bu noktada altı çizilmesi gereken bir başka mevzu da güvenlik. Biz sahip olduğumuz teknolojilerle en üst düzeyde bir güvenlik altyapısı sunuyoruz. Bununla birlikte yurt dışı sistemleriyle omurgamızı yedekleyerek kritik düzeylerde bu altyapıyı sağlayabiliyoruz. Her alanda uzmanlaşmış binlerce kişilik bir BT ordusuna sahibiz. Müşterilerimize gereksinimlerine uygun ‘kullandığın kadar öde’ modeliyle yedekleme, kesintisizlik ve güvenlik hizmetleri sunuyor ve avantaj sağlıyoruz. Müşterilerimizin kendi gereksinimlerini self servis modelinde yönetebilecekleri bir platform sunuyoruz. Bu platform üzerinden müşterilerimiz yalnızca 30 dakika içinde sunucu suramı yapabiliyorlar. Müşteri tecrübesini en âlâ formda sağlayabilmek üzere maksadımız kendi kendini yöneten bulut sistemlerine geçiş yapmak. Bu maksatla, otomasyon sistemlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Öteki bir yandan artık iş yükleri buluta taşınıyor ve firmalar muhtaçlıkları doğrultusunda birden çok bulut sistemi kullanıyor. Müşterilerimizin çoklu bulut idaresini uzman takımımızla tek bir arayüz üzerinden sağlıyoruz. Bilhassa son devirde yatırımlarımızı ağırlaştırdığımız bulut bilişimi farklı açılardan, kesiminin uzman isimleriyle bir ortaya gelerek pahalandırmak istedik. 5G sağlayıcısı olduğumuz Türkiye’nin birinci dijital üretim tesisi MEXT’te gerçekleştirdiğimiz Vodafone Business Cloud Day etkinliğinde, bulut teknolojilerindeki dönüşümü; dünyadaki son trendlerden bulut güvenliğine kadar farklı başlıklar altında konuştuk. Bu etkinliklerimize farklı husus ve konuklarla devam etmeyi hedefliyoruz.”

Liderler bulut teknolojilerini konuştu

Tüm gün süren aktiflikte sağlam tüketim, finans, besin, süratli tüketim, perakende ve güç bölümünden BT önderleri ve bilişim dünyasında öne çıkan teknoloji sağlayıcılar, bulut teknolojilerinin geleceğini, iş sürekliliği, bulut güvenliği, bulutta uygulama dönüşümü, Devops odakları ile gelişen teknolojiler ve kuruluşların bulut dönüşümlerine öncülük edecek stratejilerini aktardı. Next Academy Kurucusu ve Akademisyen Levent Erden geleceğe istikamet veren teknoloji trendlerini ve bulut bilişimin yeni dünyada sağlayacağı yararları, Basketbol Koçu, TÜBAD Lideri Çetin Yılmaz ise değişim idaresi ve sıkıntı vakitlerde güçlü takımlar yaratmanın inceliklerini iştirakçilerle paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu