Haber

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştü.

Başbakan Sanchez, sosyal medya platformu X’e yaptığı açıklamada, İsrailli mevkidaşı Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Sanchez, açıklamasında Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınadığını belirterek, İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde kendisini savunma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Kurbanların aileleriyle dayanışma içinde olduğunu belirten Sanchez, rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, tüm sivillerin korunması ve bölge halkına yeterli ve sürekli insani yardım ulaştırılması konusunda “derin kaygılarını” dile getirdi. Gazze.

Sanchez, “Bunun için insani bir ateşkes gerekiyor. Bu, çatışmanın bölgesel olarak tırmanmasını önlemek için gerekli. Barışı sağlamak için iki devletli çözüme, İsrail ve Filistin’in yan yana barış içinde yaşamasına dayanan kesin bir çözüme yönelmeliyiz. güvenlik.” sözlerini kullandı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

dortdivanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu