Haber

Yaptıkları Bina Onların Mezarlığı Oldu

Diyarbakır’da depremde çöken binalarla ilgili arama kararı bulunan müteahhit Celal İrkören ve Halil İpek’in yaptıkları binaların altında kalarak hayatlarını kaybettikleri ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Diyarbakır’da yıkılan 7 binanın 2’sinde enkaz ve arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Cumhuriyet Başsavcılığı, yıkılan binalarla ilgili bazı iddialar üzerine soruşturma başlattı.

Bu kapsamda 67 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. Yakalanarak gözaltına alınan 39 zanlıdan 15’i tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 2’si savcının ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 22 kişi de isim kontrol kuralıyla serbest bırakıldı.

İki müteahhit inşaatta öldü

Depremin ardından iddialar üzerine başlatılan soruşturmada, haklarında tutuklama kararı çıkarılan 67 kişiden Sözel Apartmanı’nın müteahhidi Celal İrkören, Dündar Apartmanı’nın müteahhidi Halil İpek’in olduğu belirlendi.

Yapılan araştırmalarda Sözel Apartmanı’nda Celal İrkören’in, Dündar Apartmanı’nın enkazında Halil İpek’in yaşamını yitirdiği belirlendi.

Soruşturma sürüyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yıkılan binalarda kusur tespiti yapılmasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor.

Deprem nedeniyle Yenişehir ilçesi bir site ve Kooperatifler Mahallesi Kurtismailpaşa 2.Cadde üzerindeki Sözel Apartmanı ile Bağlar ilçesi Tesisler Kavşağı’ndaki Serin-2 Apartmanı, 5 Nisan Mahallesi Yoldaş Apartmanı, Dündar’da meydana geldi. Şeyh Şamil Mahallesi ile Mevlana Halit Mahallesi’ndeki apartman İstanbul’daki Hisami Apartmanı’nın yıkımı için ‘Deprem Araştırma Bürosu’ tarafından bir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı ve üç savcı görevlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu